بیابان سایه خوش کجاست؟ | امکانات | تاریخچه + عکس

1403-03-27
0 دیدگاه
بیابان سایه خوش 465688

استان های ایران غنی از جاذبه‌های گردشگری متنوعی هستند. یکی از مقصدهای دیدنی در این سرزمین، بیابان سایه خوش است که در غرب روستای سایه خوش واقع شده و به عنوان یک مکان گردشگری محبوب در ایران شناخته می‌شود. این بیابان به لحاظ فاصله نزدیک به دریا، از هوای مرطوب و دلنشینی برخوردار است که باعث می‌شود تا اینجا از خشکی ناخوشایند بیابان‌های دیگر مختلف کشور مستثنی باشد.

بندر لنگه که به عنوان “عروس بنادر ایران” شناخته می‌شود، در نزدیکی بیابان سایه خوش واقع شده و به دلیل وجود تعداد زیادی نخلستان، به یکی از مقاصد گردشگری مهم این منطقه تبدیل شده است. همچنین، شهرت این بیابان به دلیل زیبایی طبیعی و محیط خاص آن به گردشگران جذابیت زیادی اضافه کرده است. این نقطه تاریخی و طبیعی باعث شده تا بندر لنگه به عنوان یکی از شهرهای دیدنی ایران معروف گردد و گردشگران به دنبال تجربه فراموش‌نشدنی در این سرزمین بیایند.

فرسایش صخره های سایه خوش توسط باد 26313654
بیابان سایه خوش، یکی از جاهای دیدنی هرمزگان

بیابان سایه خوش کجاست؟

بیابان سایه خوش در استان هرمزگان واقع شده است. این بیابان در غرب روستای سایه خوش قرار دارد و موقعیت جغرافیایی آن حدوداً N5520 E2649 می‌باشد. این منطقه زیبا و دیدنی در فاصله حدود 40 کیلومتری جنوب خمیر و 55 کیلومتری بندر لنگه قرار دارد، که از هر دو مسیر به آن دسترسی دارید. مسیر بیابان سایه خوش از جاده ارتباطی بندر لنگه به سمت بندر عباس عبور می‌کند. این بیابان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به دریا، از هوای مرطوب و دلنشینی برخوردار است که این ویژگی‌ها آن را از بیابان‌های خشک و آزاردهنده کشور متمایز می‌کند. این منطقه به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری بندر لنگه شناخته شده و با وجود نخلستان‌های فراوان، زیبایی خاص خود را به توریست‌ها ارائه می‌دهد.

در مسیر بیابان، کلوت‌های زیبا به صورت لایه لایه قرار دارند و مناظره‌های دیدنی غروب و طلوع خورشید از میان این کلوت‌ها شگفت‌انگیز است. چشمه سایه خوش نیز در این بیابان، در میان سنگ‌های آهکی قرار گرفته و به عنوان یک نقطه جذاب برای بازدید معرفی می‌شود. اطراف بیابان سایه خوش اقامتگاه‌های گردشگری مختلفی وجود دارد که گردشگران می‌توانند در آنجا اقامت کنند. این منطقه فراهمی‌های متنوعی برای تفریحات بیابانی مانند مشاهده ستارگان و فعالیت‌های دیگر فراهم می‌کند.

فاصله بیابان سایه خوش از جنوب خمیر: 40 کیلومتر
فاصله بیابان سایه خوش از بندر لنگه: 55 کیلومتر

آدرس دقیق سایه خوش روی نقشه 235485744
برای دسترسی به آدرس دقیق سایه خوش روی نقشه کلیک کنید

 

ویژگی‌های بیابان سایه خوش

ویژگی‌های این بیابان در بندرلنگه از نظر مناظر طبیعی و آبگرمی جذابیت‌های خاصی دارد. یکی از نقاط جالب این منطقه، چشمه آبگرم سایه خوش است که در مسیر جاده بندر خمیر به بندرلنگه واقع شده و تا روستای سایه خوش حدود ۴ کیلومتر فاصله دارد. این چشمه در شکاف‌های سنگ‌های آهکی مارنی و در دامنه کوه واقع شده است.
تشکیل این چشمه بر اساس فرضیه تکنونیک صفحه‌ای است و این موضوع نشان‌دهنده حرکت در مقیاس بزرگ قشر زمین و بخش فوقانی جبه زمین است. آب این چشمه حاوی ابهای سولفات، کلسیم با منیزیم فراوان و مقدار زیادی کلر و سدیم گرم است. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند تا آب چشمه خاصیت گرمی داشته و تجربه‌ی آبگرمی متفاوتی را برای بازدیدکنندگان فراهم کند.

فاصله چشمه آبگرم سایه خوش از روستای سایه خوش:

۴ کیلومتر

صخره های بیابانی سایه خوش 1564684889
مناظر طبیعی و آبگرمی، منطقه بیابانی سایه خوش

کلوت چیست؟

کلوت به برآمدگی‌های میان شیارهای نعلی گفته می‌شود. این واژه از دو کلمه “کل” و “لوت” تشکیل شده است. برآمدگی‌های کلوت در رسوبات نرم دریاچه‌ها شکل می‌گیرند و معمولاً به عنوان جاذبه‌های دیدنی محسوب می‌شوند. بر اساس فرآیند تشکیل، کلوت‌ها به دو نوع فرسایش آبی-بادی و فقط فرسایش بادی تقسیم می‌شوند. تشکیل کلوت‌ها نیاز به سرعت کافی بادکندگی و سایش دارد. فرسایشات آبی در یک جهت و فرسایشات بادی در تمامی جهات انجام می‌شود. کلوت‌ها به دلیل فرآیند‌های طبیعی و آب و باد، شکل‌ها و الگوهای زیبا و منحصر به فردی به خود می‌گیرند.

کلوت‌های دشت شهداد به عنوان یکی از مشهورترین کلوت‌های ایران شناخته می‌شوند و از زیبایی خاصی برخوردارند. این جاذبه‌های دیدنی نتیجه فرآیند طبیعی جالبی هستند که توسط باد و آب در مناطق خاصی ایجاد می‌شوند.

تاریخچه روستای سایه خوش

روستای سایه خوش با پیشینه تاریخی غنی، جاذبه‌های دیدنی متنوعی را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد. این روستا دارای آثار تاریخی چون بند حسن و کاروانسرای صفوی است که در گذشته محل استراحت کاروان‌ها بوده‌اند. جاذبه‌های طبیعی نیز این منطقه را ویژه کرده‌اند، به عنوان مثال چشمه آب گرم روستا که به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مشهور است.

کاروانسرای صفوی نمونه‌ای از معماری تاریخی است که در گذشته به عنوان محل استراحت و امکانات مختلف برای کاروان‌ها خدمت می‌کرده است. این مسجد مجهز به امکاناتی نظیر مسجد، دبستان، آب‌انبارها، مدرسه راهنمایی و سایر امکانات عمومی می‌باشد.چشمه آب گرم سایه خوش یک نقطه دیدنی است که در مسیر جاده بندر خمیر به سمت بندر لنگه قرار دارد. این چشمه در محیطی زیبا و در میان شکاف‌های سنگ‌های آهکی مارنی واقع شده و آب آن شامل موادی مانند سولفات، کلسیم، منیزیم، کلر و سدیم با خصوصیات گرم دارد.

صخره های عظیم بیابان سایه خوش در هرمزگان 2631548478
بیابان سایه خوش، یکی از جاهای دیدنی بندر لنگه

شغل و سوغات روستای سایه خوش

همچنین، اهالی روستا با مشاغلی از قبیل ماهی‌گیری، دامداری، پرورش میگو، کشاورزی و بازرگانی در گذشته مشغول به فعالیت بودند. این روستا به عنوان یک مقصد گردشگری با امکانات خوبی برای اقامت گردشگران ارائه می‌شود. همچنین، در سفر به این منطقه، می‌توان از سوغاتی‌های محلی مانند گلابتون دوزی، خوس دوزی و کم دوزی بهره‌مند شد.

امکانات بیابان سایه خوش

این بیابان در بندرلنگه با امکانات ویژه‌ای برای گردشگران خدمات فراهم می‌کند:

  •  اقامتگاه‌ها
  • تفریحات بیابانی
  • مشاهده ستاره‌ها
  • تجربه آبگرمی
صخره های بزرگ در بندر لنگه 25631634
بیایان سایه خوش در زیر آسمان ابری

سوالات متداول

1. بیابان سایه خوش کجا واقع شده است؟
بیابان سایه خوش در استان هرمزگان و در غرب روستای سایه خوش، نزدیک بندرلنگه واقع شده است.

2. چه ویژگی‌های طبیعی در بیابان سایه خوش وجود دارد؟
بیابان سایه خوش دارای چشمه آبگرم، مناظر زیبا، و کلوت‌های جالب است.

3. چه امکاناتی برای گردشگران در اطراف بیابان سایه خوش فراهم است؟
اقامتگاه‌های گردشگری متنوع، تفریحات بیابانی، مشاهده ستاره‌ها، و تجربه آبگرمی از جمله امکانات برای گردشگران فراهم است.

4. چه جاذبه‌های تاریخی در روستای سایه خوش وجود دارد؟
بند حسن و کاروانسرای صفوی به عنوان آثار تاریخی در روستای سایه خوش قابل مشاهده هستند.

ارسال دیدگاه